POLSKO - NÁRODNÍ PARK BIESZCZADY

TOULKY KARPATSKÝMI POLONINAMI

ZÁJEZD S LEHKOU TURISTIKOU
 
Způsob dopravy: ikona_autobus

Polské Bieszczady mají mnoho nej - jde o nejjižnější část Polska, kterou její řídké osídlení řadí k místům s nejmenším světelným znečištěním v Evropě. Poloniny polských Bieszczad (UNESCO) jsou nejzápadnější z Karpatských polonin a jejich nevelká výška (nejvyšší hora Tarnica měří 1 346 m) jim nic neubírá na jejich malebnosti a výhledy z nich nám dávají nahlédnout až na hřebeny bývalé Podkarpatské Rusi a Slovenska. Zatímco dnes opuštěný kraj skýtá útočiště největším dravcům, v nedávné minulosti byl domovem Rusínů. Národy Lemků a Bojků po sobě zanechali nejen jedinečné dřevěné kostelíky, ale i zbytky opuštěných vesnic a tajemné hřbitovy skryté v lesích. Kraj křižuje železnice, kterou sledoval Švejk cestou na frontu, i funkční úzkokolejka.

Bieszczady – Smerek – polonina Wetlínská - pohoří Tarnica – Sanok – polonina Carynská - Smolnik

Program zájezdu

1. den zájezdu
V ranních hodinách odjezd z ČR, průjezd Polskem, večerní příjezd do Bieszczad, ubytování v hotelu na okraji Bieszczad, večeře.

2. den zájezdu
Autobusem se přesuneme do vesnice SMEREK, odkud zahájíme výstup na nejzápadnější z Bieszczadských polonin - POLONINU WETLÍNSKOU. Od vrcholu SMEREK (1222 m) si budeme užívat příjemného hřebene s báječnými rozhledy. Z Hasiakowi skály sestoupíme kolem turistické útulny Puchatka k autobusu do vsi BEREHY GORNE. Návrat na ubytování.

3. den zájezdu
Po nepatrném přiblížení autobusem vyrazíme tentokrát na nejvýchodnější masiv Bieszczad s nejvyšším vrcholem celého pohoří TARNICA (1346 m). V první části vystoupáme na BUKOWÉ BERDO a po podkově hor dojdeme až na nejvyšší štít polských Bieszczad. Otevře se nám výhled na hřebeny hor, především na ukrajinskou stranu daleko do území bývalé Podkarpatské Rusi. Po hřbetu SZEROKI WIERCH sestoupíme až do Ustrzyku Gornych.

4. den zájezdu
Odpočinkový den vyplníme výletem úzkokolejkou do údolí říčky Solinka. Ráno se autobusem přesuneme do městečka CISNA a vláček nás vyveze do nitra Bieszczadských lesů, na samotnou hranici se Slovenskem. Pak silničkou dojedeme na území dříve obývané Lemky, k dřevěnému kostelíku z roku 1803 ve vesnici Turzaňsk (UNESCO). Ve zbytku dne se vypravíme autobusem do SANOKU, se známým skanzenem. Po prohlídce skanzenu věnovaného lidovému stavitelství Bojků a Lemků, navštívíme i město s hradem v gotickém stylu, posedíme na lavičce u památníku dobrého vojáka Švejka. Poté autobusem zpět na ubytování.

5. den zájezdu
Celodenní pěší túra k trojmezí Polska, Slovenska a Ukrajiny, na vrchol KREMENEC (1221 m). Ze sedla Przelecz Wiznianski vystoupáme na vrchol WIELKA RAWKA (1302 m) s výhledy na bieszczadské poloniny a do Podkarpatské Rusi na Ukrajině. Podél polsko-ukrajinské hranice dojdeme k trojmezí. Přes hřeben DZIAL sestoupíme do WETLINY. Autobusem zpět na ubytování.

6. den zájezdu
Poslední turistický den nás čeká malebná POLONINA CARYNSKÁ. Nejkratší z hřebenových túr si rozhledy a krásou v ničem nezadá se všemi předchozími. Určitě nám tento den vybyde čas prohlédnout si i dřevěný kostelík sv. Michala Archanděla z 18. století ve SMOLNIKU (UNESCO).

7. den zájezdu
Po snídani odjezd, průjezd Polskem, návrat do ČR ve večerních hodinách.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

Fakultativní příplatek

Nástupní místa

03.08. - 09.08. Odjezd F + Olomouc
ck redok


Zájezd Datum odjezdu Datum příjezdu Cena

Název zájezdu

3.8.2023 9.8.2023 16091 Kčobjednat


Nezávazná objednávka


Copyright © 2017  VARIETA Travel