GUATEMALA SPECIÁL
 
Způsob dopravy: ikona_letadlo

15 denní poznávací cesta po Guatemale - činné sopky, jezero Atitlán, kde byl podle mayských legend stvořen náš svět, původní mayské národy i život míšenců, nahlédnutí do Hondurasu, tropické řeky a mayská města ztracená v hlubokém pralese – expedice k ruinám El Mirador představuje asi 50 kilometrový pochod (denně cca 12 km) v doprovodu místních průvodců, karavany mul a přenosné kuchyně. Během pochodu se bude spát dvakrát v táborech sběračů „chicle“ – žvýkačky a dvě noci na základně archeologů, kteří pracují na očištění a konzervaci jednoho z možná největších měst ve své době na světě. Jedná se skutečně o vzrušující cestu!

1. den

28. 11. pondělí – ranní odlet z Prahy z Letiště Václava Havla pravděpodobně přes Amsterdam a Atlantu, večer místního času přílet do největšího středoamerického města Guatemala City a rychlý transfer do La Antigua, noc Antigua de Guatemala.

 

2. den

29. 11. úterý – aklimatizační den strávený ranní prohlídkou hlavního města regionu a v minulosti jednoho ze tří nejbohatších nejvelkolepějších měst Latiské Ameriky (vedle Města Mexika a Limy), do Antigua de Guatemala. Ve městě Antigua, které bylo po celou dobu své historie ničeno obrovskými zemětřeseními a výbuchy okolních sopek, které se vypínají do výšky kolem tří tisíc metrů jen pár kilometrů od okraje města, najdeme velké množství památek na kolonální slávu, i když jsou často v troskách. Toto kosmopolitní město zůstává dodnes kulturním a intelektuálním centrem státu, odpolední přesun do městečka Panajachel, ubytování.

 

3. den

30. 11. středa – téměř celodenní výlet po jezeře - podle mayskách legend je Atitlán místem, kde byl stvořen náš svět. Celému jezeru vévodí tři spící vulkány – Atitlán, Tolimán a San Pedro, a po ránu, kdy většinou bývá jasné počasí, působí celá scenérie nadpozemsky. Po snídani se nalodíme do člunu a zahájíme asi pětihodinovou projížďku po jezeře. Doprovodí nás na ní naše dobrá kamarádka Lola, příslušnice kmene Tzutujil. Po nedlouhé plavbě do vesnice Santa Cruz si uděláme krátkou pěší túru po břehu jezera, kde nás Lola krátce seznámí s místní přírodou a s historií místa a lidí, kteří zde žijí, ale často a ráda se rozvypráví i o svém osudu. Trek končí ve vesnici Jaibalito, kde má malý hotel Němec Hans, u nějž si můžete kromě piva či místní kávy (mimochodem cestou projdeme přes kávovou plantáž) dát i opravdový guláš se špéclemi. Další zastávku si odbudeme ve městě San Pedro, v centru místní produkce kávy. El café, které ochutnáte v jedné z pražíren a kaváren v jednom, si potom můžete i koupit jako dárek pro sebe či své blízké. Santiago Atitlan bude posledním místem na cestě kolem jezera. Svezeme se na malém náklaďáčku, jímž jezdí do práce sběrači kávy, nahlédneme do svatyně synkretického božstva Maximón, navštívíme mysticky působící kostel Svatého Jakuba a pak si uděláme čas na nákup suvenýrů. Poté přeplutí jezera zpět do Panajachel, ubytování.

 

4. den

1. 12. čtvrtek - asi dvě hodiny jízdy od Panajachel (výjezd brzy ráno) dýmá 2.500 metrů vysoká sopka Pacaya, jeden z nejnebezpečnějších a nejzáludnějších vulkánů světa. Projedeme se koňmo pod vedením místního zkušeného průvodce Fredyho po jeho úbočí a dostaneme se až do sedla pod samotný kráter ve výšce dvou tisíc metrů. Při dobrém počasí nás cestou čeká fantastický výhled na sopky Agua, Acatenango a Fuego, z nichž Fuego se v současnosti rovněž projevuje zvýšenou sopečnou aktivitou. Na samotnou hranu kráteru Pacaya je v současnosti přístup vzhledem ke zvýšené vulkanické činnosti uzavřen, ale i z mírné vzdálenosti bývají zřetelné její projevy. Bývá vidět i živá láva. Odpoledne se přesuneme zpět do Guatemala City, ubytování.

 

5. den

2. 12. pátek – ráno vyrazíme na delší cestu (cca 250 km), jejímž cílem bude honduraský Copan. Uděláme zastávku u stánku s ananasem, kterému se v místních podmínkách daří. Naše trasa povede kolem světoznámého města Zacapa, které dalo jménu nejslavnějšímu guatemalskému rumu. Odpoledne dojedeme až k hranici s Hondurasem, romantické městečko Ruinas de Copan je pak odtud, co by kamenem dohodil. Honduras patří k nejchudším a tím pádem nejnebezpečnějším státům regionu, ale tato bohatší část země, žijící převážně z turismu a zemědělské produkce, byla těmto zlům doposud ušetřena. Noc Ruinas de Copan.

 

6. den

3. 12. sobota - honduraský Ruinas de Copán je příhraniční městys s poklidným rytmem života, kameny dlážděnými ulicemi a příjemným klimatem. Doporučujeme krátkou ranní procházku před snídaní. Pár kilometrů od centra leží zbytky mayského města, kterému se dnes říká Copan [čtěte kopan] a přezdívá Mayské Athény. K archeologické zóně dojedeme tuk-tuky. U vchodu do archeologické zóny vás překvapí hejna pestrobarevných papoušků ara – španělsky guacamayas, odtud se dostaneme na rozsáhlé centrální náměstí, na němž stojí velké množství impozantních kamenných stél, jejichž hieroglyfické zápisy vyprávějí o životě a úspěších krále Uaxaclajuum Ubaah Kawiil (nebo-li 18 Králík), uvidíme hřiště na míčovou hru - juego de pelota, zamyslíme se nad smyslem legendárního hieroglyfického schodiště, vylezeme na místní Akropoli, a kdo si bude chtít připlatit 15 dolarů, může nahlédnout i do místního podzemí a prohlédnout si unikátní pyramidu Rosalila, ukrytou pod novějšími budovami prastarého města. Po ukončení asi dvouhodinové prohlídky si uděláme pauzu v restauraci Vía Vía a poté se vydáme na cestu ke guatemalským hranicím. Pak nás čeká delší přejezd (cca 250 km) zpět do Guatemaly – Río Dulce, ubytování v hotelu v pralese u tropické řeky.

 

7. den

4. 12. neděle – odpočinkový den, kdy se nejdříve nalodíme na opravdu malý trajekt a přeplavíme se do ústí obrovské tropické řeky Río Dulce až do města Livingston, které leží na březích Karibiku. Livingston je celkem fádní město, ale má jednu velkou jedinečnost. Je částečně obýváno černými Garifuny, potomky uprchlých černých otroků, kteří se od 18. století rozšířili po pobřeží Karibiku od Guatemaly, přes Honduras až po Nikaraguu. Dále následuje krátká plavba po moři k nejhezčí guatemalské karibské pláži Playa Blanca a k vodopádům Siete Altares ukrytým v džungli. Ubytování Río Dulce.

 

8. den

5. 12. pondělí – dopolední přesun do ostrovního města Flores na jezeře Petén Itzá, hlavního města pralesního departamentu Petén a výchozího místa k archeologické zóně Tikal. Poznávání města a malého archeologického naleziště, upomínky na mayské město Nojpetén. Dvě noci ve Flores.

 

9. den

6. 12. úterý - z Flores do Tikal je to asi hodina a půl cesty, v jejímž průběhu uděláme několik krátkých, ale zajímavých zastávek. Samotný Tikal je obrovské bývalé hlavní město, které ovládalo rozsáhlou oblast dnešní Guatemaly, Mexika a Belize. Od 50. let minulého století bylo z džungle vyproštěno poměrně velké množství chrámů a paláců, které jsou dnes zdánlivě chaoticky rozmístěny v hustém Peténském pralese. Z nejvyššího chrámu číslo IV. je překrásný pohled na okolní nekonečnou džungli a z ní vyčnívající vršky dalších významých staveb zaniklého města, které svého rozkvětu dosáhlo v raně klasickém a klasickém období mayské civilizace. Vrcholem celé prohlídky bude návštěva hlavního náměstí, kde stojí dva nejkrásnější, nejznámější a nejfotografovanější objekty v Guatemale – Chrám Velkého jaguára a Chrám masek. Kromě vykopávek je pro Středoevropana velkým zážitkem vlastní pobyt v pralese a občasná setkání s místní faunou – vřešťani, nosalové, papoušci, divocí krocani, hadi, atd. Cestou nás doprovodí místní průvodce. V pozdním odpoledni se vrátíme zpět do Flores – doporučujeme procházku městem, plavání v jezeře či ochutnání místních specialit večer na náspu spojujícího ostrov s pevninou. Noc Flores.

 

10. den

7. 12. středa - brzký ranní odjezd do vesnice La Carmelita odkud vyráží expedice i s místním průvodcem do pralesa, kde vás čeká poměrně dobdrodužná cesta, která vede k ruinám města El Mirador. Ta je rozložena do dvou částí, jeden celý den je věnován pobytu mezi archeology a další dva dny jsou věnovány návratu. Noc v houpací síti nebo ve stanu.

 

11. den

8. 12. čtvrtek - pokračování pochodu k městu El Mirador, v brzkém odpoledni příchod na základnu archeologů, pracujících na jeho vykopávkách. Prohlídka okolí, noc v houpací síti nebo ve stanu.

 

12. den

9. 12. pátek - východ slunce na pyramidě El Tigre. Poté návštěva míst, v nichž pracují archeologové. Večer výstup na nejvyšší pyramidu na světě, asi na 180 metrovou La Danta, dechberoucí západ slunce na jejím vrcholu. Noc v houpací síti nebo ve stanu.

 

13. den

10. 12. sobota - zahájení návratu zpět do vesnice La Carmelita, noc v táboře sběračů žvýkačky, tzv. chicleros. Noc v houpací síti nebo ve stanu.

 

14. den

11. 12. neděle - přibližně okolo poledne přijdeme zpět na okraj civilizace, poté transfer do Flores. Noc Flores.

 

15. den

12. 12. pondělí – ráno odjezd na letiště a přesun vnitřním letem do města Guatemala City a následně odlet do Evropy pravděpodobně opět přes Atlantu a Amsterdam.

 

16. den

13. 12. úterý - přílet do Prahy na Letiště Václava Havla.

 

 

UBYTOVÁNÍ: 10x v jednodušších i kvalitnějších hotelech/penzionech, + 4x ve stanech/houpacích sítích (expedice)

 

V případě, že nelze samostatně cestujícího klienta doobsadit k jinému, je povinen uhradit 1/1 pokoj za příplatek 8 990 Kč / 360 Eur / pobyt.

 

STRAVA: jídlo je v Guatemale cenově velmi dostupné v rozmezí zhruba 7-10 USD / oběd (stravovat se můžete v rychlém občerstvení, comedores - prosté jídelny, či v restauracích)

 

DOPORUČENÍ: očkování do těchto oblastí není potřebné ani povinné, *zájezd je středně fyzicky náročný – zejména 50 kilometrový pochod džunglí (denně cca 12 km) spíše pro zdatnější jedince! Ani do jedné ze zemí není potřeba vízum (Guatemala, Honduras), počasí lze očekávat s denními teplotami 20-30°C, dle daných poloh, v pralese až 35°C, naopak ve vyšších polohách mohou teploty klesat k 10°, proto myslete i na teplejší oblečení, minimální platnost cestovního pasu 6 měsíců po návratu, veškeré další upřesňující informace a pokyny, čas a místo odletu, příletu, budou sděleny cca 4 týdny před odletem, cena zájezdu je kalkulována do 22 Kč / USD (při platbě v Kč) a do 25 Kč / Euro (při platbě v EUR), doporučené kapesné od 500 USD / os. + vstupy 220 USD. 

 

CENA ZAHRNUJE: oboustranné letecké spojení, místní přelet, letištní a bezpečnostní taxy, 14 x ubytování, celodenní stravu během expedice + voda, autobusovou dopravu, lodní dopravu, servis českého i místních průvodců, pojištění proti úpadku dle zákona č. 159/1999 Sb. Hlavní průvodce p. Petr Šuba žije trvale v této oblasti a je velmi znalý místních podmínek

 

CENA NEZAHRNUJE: vstupy 220 USD / osoba (budeme vybírat na místě - bakšiš a drobné poplatky, vstupy do památek apod.), poplatek za ESTA povolení, stravu (kromě výše uvedeného), *pojištění léčebných výloh v zahraničí 980 Kč / 40 Eur / os. / pobyt, připojištění proti stornu (nepovinné) + 1 680 Kč / 68 Eur / os. / pobyt, nutné uhradit spolu se zálohou při podpisu smlouvy (pro případ zrušení zájezdu ze strany klienta, podmínky https://www.avetour.cz/pojisteni.html nebo na vyžádání v CK) - dodatečně nebude akceptováno!!!!, příplatek za 1/1 pokoj ve výši 8 990 Kč/ 360 Eur / pobyt.

 


* CK AVETOUR si vyhrazuje právo k případné změně v programu, reagující na změnu letového řádu nebo případné změny místních podmínek
* U denního programu může být pozměněný sled navštívených míst
* CK AVETOUR si vyhrazuje právo odmítnout účast na zájezdu klientovi, který nebude řádně pojištěn (není podmínkou pojištění přímo u CK)
* Zvažte způsobile svůj zdravotní stav a kondici adekvátní programovému obsahu a fyzickému zatížení!

ck avetourZájezd Datum odjezdu Datum příjezdu Cena

Název zájezdu

28.11.2022 13.12.2022 65990 Kčobjednat


Nezávazná objednávka


Copyright © 2017  VARIETA Travel