GRUZIE
 
Způsob dopravy: ikona_letadlo

 

 7 pobytových dnů v Gruzii, jedinečný poznávací zájezd s návštěvou historických, kulturních a přírodních památek, např.: prohlídka Tbilisi, pevnost Narikala, návštěva vinného sklepa ve vesnici Kondoli, klášter Alaverdi, církevní komplex Gremi, vinařství Vellino, úchvatné město Mccheta na seznamu dědictví UNESCO, impozantní klášter Jvari na vrcholu hory, město Gori, intelektuální i náboženské centrum Gelati, prohlídka Kutaisi, Prométheova jeskyně – největší v Gruzii, hrad Ananuri, kostel Nejsvětější Trojice s výhledy na nejvyšší horu Gruzie Kazbeg (5047 m.n.m.)

 

 

UBYTOVÁNÍ: 5 x Tbilisi, 1 x Telavi, 1 x Kutaisi v hotelech

 

GRUZIE

 

27.4.-4.5.2023

34990 KČ

 

PROGRAM ZÁJEZDU

1. den

27. 4. čtvrtek – odlet z Prahy z Letiště Václava Havla v 18:00 hod. s přestupem ve Varšavě.

2. den

28. 4. pátek – přílet do Tbilisi v brzkých ranních hodinách, přejezd na ubytování, odpočinek na pokojích, pozdější snídaně, Tbilisi – hlavní město Gruzie, založeno v 6. století, dnes je významným průmyslovým, sociálním a kulturním centrem země, procházka starým městem - kostel Metekhi, tyčící se nad řekou Mtkvari, pocházející ze 13. století, pevnost Narikala - dominanta města, pevnost pocházející ze 14. století, její účel byl ryze ochranný, zajímavostí je, že je viditelná z jakékoliv části města, sirné lázeňské domy, které jsou napojeny na přírodní horské léčivé prameny, osobní volno, večeře v místní restauraci, nocleh – Tbilisi.

3. den

29. 4. sobota – snídaně, odjezd na program ve východní části země - město Signagi - jedno z nejmenších a zároveň nejatraktivnější měst s úžasnou polohou s výhledem na zasněžený Kavkaz rýsující se za rozlehlým údolím Alazani, domov několika historických a kulturních památek, které jsou speciálně chráněny státem, město je obehnáno městskou zdí se zbytky opevnění z 18. století, oběd v tradičním gruzínském prostředí, kdy budeme moci ochutnat lokální pokrmy, návštěva vinného sklepa ve vesnici Kondoli – vinařství, kde ochutnáme pro tuto oblast typické naturální víno Zhghia vyrobené z hroznů nejlepší kvality, ročně se tohoto vína vyrobí pouze 6 000 lahví, návštěva rodinné firmy na tradiční, v Gruzii po staletí vyráběné, keramické nádoby na víno zvané kvevri, večeře, nocleh – Telavi.

4. den

30. 4. neděle – snídaně, Telavi – původně obchodní město spojené hlavně s hliněnou keramikou, kožedělnými řemesly a vinařskými tradicemi, návštěva místního tržiště známého po celé Gruzii jak pro svou velikost, tak pro svůj osobitý design – spolu s čerstvým ovocem a zeleninou, kořením, ořechy, domácími mléčnými výrobky a rybami se zde nachází i obrovská sekce věnovaná churchkhele (tradiční gruzínská sladkost) a sušenému ovoci, klášter Alaverdi - vizuálně nejpůsobivější klášter oblasti Kachetie, krátká zastávka u středověké pevnosti a církevního komplexu Gremi - kdysi prosperující obchodní město na Hedvábné stezce nakonec zaniklo v rukou invazních sil, jediné, co zůstalo zachováno, je Kostel archandělů s tyrkysovým chocholem a třípatrový palác, Kvareli – město ležící v centru kachetské vinařské oblasti s výhledy na údolí řeky Alazani, lesy a jezera nabízí dokonalé prostředí pro milovníky přírody, díky mnoha kulturním a historickým památkám je zároveň i rájem pro cestovatele, kteří se zajímají i o historii, oběd – pohoštění v tradičním gruzínském duchu - domácí kuchyně, barbeque spojené s krátkým povídáním o životě na vesnici a místních tradicích, přejezd do vesnice Kakabeti – návštěva vinařství Vellino, ochutnávka vín, která se vyrábí z kachetských odrůd révy vinné, jejíž hrozny jsou pěstovány a sklízeny ekologicky, nocleh – Tbilisi.

5. den

1. 5. pondělí – snídaně, Mccheta – jedno ze čtyř gruzínských míst zahrnutých na seznamu světového dědictví UNESCO, obrovské množství svatých relikvií a historických památek dělá z tohoto města jedno z nejdůležitějších historických a náboženských míst v celé Gruzii (ne- li nejdůležitější), Jvari – impozantní klášter na vrcholu hory s výhledem na soutok řek Aragvi a Mtkvari, katedrála Svetitskoveli ze 4. století, která je jedním z nejstarších a největších kostelů v Gruzii, přejezd do města Gori – ve středověku bylo důležitou vojenskou pevností, v roce 1920 zasáhlo oblast zemětřesení, centrum města bylo téměř srovnáno se zemí, pevnost utrpěla značné škody a stále zde probíhají rekonstrukce, v roce 2008, kdy se rozpoutala rusko-gruzínská válka se město ocitlo přímo v palebné linii, bylo ostřelováno nálety a obsazeno pozemními jednotkami – tzv. „pětidenní válka“ zanechala na Gori obrovskou jizvu, Kaspi – návštěva vinařství, které je skvělým příkladem, kdy mladí vinaři následují tradice svých předků, ochutnáme vína vyráběná z odrůd hroznů, která byly ještě před několik málo lety téměř na pokraji vymizení, zpět do Gori - rodiště J. Stalina, návštěva muzea věnovaného životu tohoto diktátora, večeře, nocleh – Kutaisi.

6. den

2. 5. úterý – snídaně, Kutaisi - ráno návštěva místního farmářského tržiště, během které nahlédneme do každodenního života místních lidí, možnost zakoupit různé druhy koření, ovoce, zeleniny nebo sýrů, poté odjezd do klášterního komplexu Gelati z počátku 12. století, dlouhou dobu intelektuální i náboženské centrum celé Gruzie, nacházela se zde akademie, která zaměstnávala některé z nejslavnějších gruzínských vědců, teologů a filozofů, patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám v zemi, od roku 1994 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, Tskaltubo - částečně opuštěné gruzínské lázeňské město, bezpochyby jedno z nejunikátnějších míst v zemi, největší slávu má město dávno za sebou, ale i přesto stále fungující radonové termální lázně ve městě lákají rekreanty k návštěvě, Prométheova jeskyně - největší gruzínská jeskyně, ve které jsou k vidění velké dómy nebo podzemní jezera, dojem z 1,5 km dlouhé prohlídky umocňují barevně osvětlené krápníky a klasická hudba, návrat do Tbilisi, večeře, nocleh – Tbilisi.

7. den

3. 5. středa – snídaně, přejezd úchvatnou krajinou po slavné gruzínské vojenské dálnici, která přemosťuje nejmalebnější úsek ve vysokých nadmořských výškách, cestou návštěva opevněného hradu Ananuri, který se v průběhu staletí stal nejdůležitější pevností ze všech, které lemovaly cestu z Mcchety směrem do nitra Kavkazu, pohled na azurově modré jezero Zhinvali, příjezd do hlavního města oblasti Stepantsminda - městečko obklopené masivními horami ve východním velkém Kavkazu, výjezd auty až ke kostelu Gergeti Trinity Church (Kostel Nejsvětější Trojice) – okolí komplexu nabízí pohled na nejvyšší horu Gruzie a zároveň vyhaslou sopku – Mount Kazbeg (5047 m.n.m.), - hora je trvale pokrytá sněhem a podle staré řecké legendy byl k této hoře za trest přikován Prométheus, protože ukradl oheň Diovi, návrat do Tbilisi, večeře, nocleh – Tbilisi (pokoje k dispozici do cca 2:00 hod.).

8. den

4. 5. čtvrtek – rychlý přesun na letiště, odlet zpátky do Prahy ve 05:20 hod. přes Varšavu, přílet do Prahy v 09:20 hod.

 

 

CENA ZAHRNUJE: oboustranné letecké spojení, letištní a bezpečnostní taxy, dopravu po Gruzii, 7x ubytování s nadstandardně bohatou polopenzí dle denního programu – obědy/večeře jsou zajištěny na různých místech – na hotelu, v tradičních místních restauracích, tavernách, ochutnávka gruzínských vín, lahev vody na osobu a den, servis českého a místního průvodce, zákonné pojištění CK proti úpadku

 

CENA NEZAHRNUJE: 80 Eur / os. - vstupy do vybraných objektů a bakšiš - vybere průvodce na předem zajištěné vstupy, individuální vstupy během volného dne, *pojištění léčebných výloh v zahraničí 490 Kč / 20 Eur / os. / pobyt, pojištění léčebných výloh v zahraničí + pojištění stornopoplatků 790 Kč / 32 Eur / os. / pobyt - v případě zájmu nutné uhradit spolu se zálohou při podpisu smlouvy, dodatečně nelze vyřídit (pro případ zrušení zájezdu ze strany klienta, podmínky viz https://www.avetour.cz/pojisteni.html nebo na vyžádání v CK), jednolůžkový pokoj za příplatek 4 990 Kč / 200 Eur / osoba / pobyt

CK AVETOUR

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

GRUZIE - KAVKAZSKÁ KRÁSKA S BOHATOU HISTORIÍ A KULTUROU

 

8.10.-15.10.2023

39290 KČ

 

Program

1. den

Odlet z Prahy, Vídně do Gruzie, transfer do Tbilisi do hotelu. Večeře a nocleh.

 

2. den

Po snídani prohlídka hlavního města Gruzie TBILISI (patří k nejkrásnějším městům Zakavkazska - staré město, Sameba - pravoslavná katedrála Nejsvětější Trojice, třetí největší na světě, pevnost Narikala - kopec nad městem s nádhernými výhledy, katedrála Sioni na březích řeky Kura, kostel Metekhi z 13. století, bazilika Antschischati z 6. století, boulevard Rustaveli, Náměstí svobody). MCCHETA (UNESCO, duchovní centrum Gruzie, katedrála životodárných sloupů - Sveticchoveli - místo korunovace a posledního odpočinku gruzínských monarchů z 11. stol.), JVARI (UNESCO, katedrála sv. Kříže na skalnatém vrcholu na jižní straně řeky, Aragvi a Mtkvari). Večeře a nocleh.

3. den

Po snídani se vydáme na sever po STARÉ GRUZÍNSKÉ VOJENSKÉ CESTĚ (vedoucí až do Vladikavkazu), zastávka u ANANURI (pevnost - hradní komplex, věž Shupupari, kostel Panny Marie s bohatými reliéfy a freskami) GUDAURI (ideální lyžařská oblast ve výšce 2 196 metrů nad mořem), poté nezapomenutelnou krajinou k JVARI PASS (2 380 m n.m.), cesta pod vyhaslou sopkou KAZBEGI (5 033 m n. m.) do STEPANTSMINDA (malé letní městečko, které je ikonou celé Gruzie, návštěva kostela Nejsvětější Trojice - Cminda Sameba, který leží ve výšce 2 170 m n. m., dojezd ke kostelu auty 4x4). Přejezd na ubytování. Večeře a nocleh.

4. den

Snídaně, DASHBASHI CAYON - unikátní skleněný most o délce 240 metrů. Majitelé atrakce tvrdí, že se jedná o nejdelší a nejvyšší závěsnou konstrukci na světě. Ve středu mostu se nachází restaurace ve tvaru diamantu. Nabízí úžasný panoramatický výhled na kaňon. Místo se okamžitě stalo kandidátem na zápis do Guinessovy knihy rekordů jako nejvýše položená restaurace světa. Jezero PARAVANI (jezero vulkanického původu ve výšce 2 073 m n. m.). POKA - St. Nino Nunnery, klášter na břehu jezera Paravani, který je známý svými lahodnými a ekologickými ručně vyráběnými produkty, včetně čokolád a sýrů francouzského typu, které lze zakoupit v místním obchodě se suvenýry). Odjezd na ubytování. Večeře a nocleh.

5. den

Po snídani navštívíme jedinečný klášterní jeskynní komplex VARDZIA (vytesaný ve skále v 11. století, který měl stovky komor pro mnichy, trůnní místnost, kostel, vinné sklepy a zavlažovací systém na 13 patrech a mohl pojmout až 20 000 lidí), dále pak návštěva centrálního parku a městečka BORJOMI, což je balneologické a klimatické letovisko. BORJOMI PARK – krásné místo se stylovými domy a pramenem, kde můžete ochutnat pravou léčivou “Borjomi vodu”. Muzeum Josepha Stalina v GORI – muzeum věnované životu J. Stalina, vůdce Sovětského svazu, který se narodil v Gori. Komplex muzea byl otevřen v roce 1957. Cesta na ubytování. Večeře a nocleh.

6. den

Snídaně, přejezd do východní části Gruzie, KAKHETI (oblast proslavená pěstováním a výrobou gruzínského vína, se zastávkou na ukázku výroby pravého gruzínského chleba), BODBE (klášter z 9. století, jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v Gruzii, kde jsou uloženy ostatky sv. Niny, ženy, která ve 4. století přinesla do Gruzie křesťanství). SIGHNAGHI (“město lásky”, obehnané mohutnými hradbami z 18. století, kostel sv. Štěpána, výhledy na vrcholy Velkého Kavkazu a údolí Alazani.) Pozdní oběd/večeře u místního vinaře. Uvidíte tradiční vinný sklep, vyzkoušíte domácí víno a mistrovské kurzy výroby “Churchkhely” a pečení gruzínského chleba. Přejezd na ubytování, nocleh.

7. den

Po snídani pokračování v objevování architektonických památek a historie severní části regionu Kaheti, GREMI (hrad s královskou pevností a kostel Archandělů - Michaela a Gabriela), ALAVERDI (pravoslavný klášter se základy z 6., století jedna z nejstarších církevních staveb v Gruzii) a IKALTO (klášterní komplex a nejznámější scholastické centrum z 12. století - kostely Kvelatsminda, Sameba a nejstarší Khvtaeba /Duch Svatý/ z 8. století), TSINANDALI (knížecí palác, rodiště Chevchavadzeho, aristokratického básníka, který založil nejstarší a největší gruzínskou vinici). Večeře na rozloučenou s programem gruzínských tanců a hudby. Nocleh.

8. den

Snídaně na hotelu, transfer na letiště. Odlet

 

Ubytování a strava

Ubytování v Gruzii dle programu v hotelech (2lůžkové pokoje s příslušensvím). Součástí ubytování je stravování formou polopenze.

 

Cena zahrnuje

Letecká doprava do Tbilisi a zpět, transfer z a na letiště v Tbilisi, 7x nocleh v Gruzii, 7x polopenze, doprava klimatizovaným autobusem po trase zájezdu, místní průvodce, průvodce a tlumočník CK, vstupné do památek dle programu, degustace vína, večeře s programem na rozloučenou, kompletní cestovní pojištění včetně připojištění léčebných výloh, zákonné pojištění CK proti úpadku.

Cena nezahrnuje

spropitné v hotelech, místním průvodcům a řidičům, transfer na/z letiště, dále pak vše, co není uvedeno v „CENA ZAHRNUJE“.

Doporučené kapesné

50,- USD

CK VSACANZájezd Datum odjezdu Datum příjezdu Cena

Název zájezdu

27.4.2023 4.5.2023 34990 Kčobjednat
8.10.2023 15.10.2023 39290 KČobjednat


Nezávazná objednávka


Copyright © 2017  VARIETA Travel