zámek Opočno, rodný dům F.L.Věka, zámek Náchod
 
Způsob dopravy: ikona_autobus

Navštívíme dva zámky – Opočno a Náchod. V Dobrušce si prohlédneme fascinující muzeum, které se nachází v rodném domě F. L. Věka.

 

Zámek Opočno

Prohlednéme si zámek, který byl původně gotický hradem. Hlavní budova zámku se skládá ze tří podlaží arkádových lodžií, otevřených do nádvoří ve tvaru obdélníku. Zámek Opočno vás ohromí až neskutečně bohatou vybaveností historických interiérů. Josef II. Colloredo-Mansfeld tady shromažďoval africké a americké předměty, evropské a asijské zbraně či trofeje. Nechybí spousta obrazů a knihovna s přibližně 12 000 svazky. V interiéru zdobí schodiště zbraně a obrazy a najdete zde kapli sv. Anny. Ta vznikla na začátku 18. století během přestavby zámku a prostupuje dvě patra.
Kolem zámku Opočno se rozprostírá anglický park, kde nechybí vodopády a stavby v romantickém duchu jako koupadlo, čínský pavilon, mostky, uměle vyrobené orlí hnízdo a další menší stavby. Roste zde i řada bylin a exotických dřevin. Na park navazuje obora, kde se chovají daňci a mufloni.

 

Rodný dům F. L. Věka v Dobrušce

Prohlédneme si muzeum, které se nachází v rodném domě F. L. Věka. Obytná světnička připomíná bydlení lidí na počátku 19. století. Uvidíte v ní dobový ručně malovaný nábytek, obrázky malované na skle, kolovrátek, loučník a spoustu dalších dnes již nepoužívaných předmětů. Na světničku navazuje kupecký krám, ve kterém se seznámíte se sortimentem tehdy prodávaného zboží. Většinou to jsou potřeby pro domácnost a hospodářství, takže se dozvíte, co to je drclák, šráček či trdlo, uvidíte různé nádoby, formy i zemědělské nástroje. Dominantou krámku však jsou dřevěné držáky na váhy v podobě dvou mořských panen, které skutečně pocházejí z Věkova majetku a byly použity i při natáčení televizního seriálu F. L. Věk. Další část expozice je situována do bývalé černé kuchyně, kterou prozrazuje kotel na ohřívání vody a různé nádoby. Zde stojí za pozornost včelí úl, tzv. klát, vyřezaný z jednoho kusu dřeva.

 

Zámek Náchod

Původně gotický hrad založený v polovině 13. století byl na přelomu 16. a 17. století přestavěn na renesanční zámek. Svou dnešní architektonickou podobu získal zámek během úprav v 17. a 18. století. Zámecký komplex má celkem 5 nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy. Zámek je obkloben rozsáhlým anglickým parkem, který je plný starých cizokrajných stromů, které vytvářejí tajuplné a romantické prostředí pro dlouhé procházky. Na okraji parku v bývalém hradním příkopu se nachází medvědárium, které v současnosti obývají dva medvědi – Dáša a Ludvík.

 

 

Program

 

  • Odjezd v 7.00 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo)., z Olomouce v 8hod
  • Návrat do Brna kolem 21.00. , Olomouce  cca ve  20 hod.

Cena

  • 480 Kč dospělí
  • 450 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje: dopravu a průvodce.

Cena nezahrnuje: vstupné.

CK Bontour

 

Nezávazná objednávka


Copyright © 2017  VARIETA Travel